HUAros kunder Svemo och Svensk Bilsport har tillsammans med Mikael Norén (HUAros) och Ola Jennersten, docent i zooekologi och som arbetat mer än 30 år med naturvård på Världsnaturfonden WWF, startat ett spännande nytt miljöprojekt.
Detta med bland andra klubben Arlanda MC som har en bana för radiostyrd bilsport och en motocrossbana.
– Motorbanor på sandmark utgör mycket bra biotoper för marklevande steklar tack vare den störning som orsakas av motorfordonen som bland annat hindrar igenväxning, säger Ola Jennersten.
– Projektets mål är bland annat att öka steklarnas matförråd och biologisk mångfald. Vi anlägger en torräng genom att rulla ut cellulosafiltar med invävda torrängsfrön, fortsätter Ola.



